Rehabilitacja na rowerze stacjonarnym

Wszyscy dobrze wiedzą jak korzystnie wpływa na nasz organizm jazda na rowerze: oprócz rozwoju mięśni nóg, ramion, barków, kształtuje górną partię ciała, spłaszcza brzuch, a także ujędrnia łydki, uda i pośladki. Dlatego często rowerek stacjonarny jest zalecany przez rehabilitantów.

Przy jakich przypadłościach zalecana jest rehabilitacja na rowerze stacjonarnym?

schorzenia układu ruchu – jazda na rowerze stacjonarnym jest wskazana dla osób cierpiących na stwardnienie rozsiane, niedowład po udarach mózgu i rdzenia kręgowego polineuropatii – podczas jazdy na rowerze stacjonarnym pracują niemalże wszystkie mięśnie: kończyn dolnych i górnych, barków, brzucha oraz mięśnie przykręgosłupowe. Dlatego też jazda na rowerze stacjonarnym przy powyższych schorzeniach przynosi wiele korzyści, bowiem zapewnia rozwój mięśni, przy jednoczesnym zapewnieniu im dobrego ukrwienia oraz dostarczenia im tlenu. Taka rehabilitacja korzystnie wpływa na mięśnie, bez obciążania stawów.

W celu leczenia choroby niedokrwiennej serca (z zawałem włącznie) oraz astmy oskrzelowej – jazda na rowerze stacjonarnym sprzyja regulacji ciśnienia krwi, chroni przed nadciśnieniem, reguluje oddech oraz wzmacnia mięśnie płucne. Korzystnie wpływa na serce, bowiem obniża się jego tętno spoczynkowe, które przechodzi na tzw. ‘tryb ekonomiczny’, dzięki czemu serce i naczynia krwionośne są mniej obciążone.

Zapobieganie osteoporozy – jeżeli zwiększymy obciążenie, tym samym zwiększy się gęstość kości.

Podczas leczeniu urazów kręgosłupa (skoliozy, dyskopatii) – jazda na rowerku treningowym wymaga utrzymania wyprostowanej sylwetki, co korzystnie wpływa na leczenie dawnych urazów i obrzęków kręgosłupa.

Dla osób narażonych na cukrzycę – trening na rowerku stacjonarnym reguluje poziom cukru we krwi.

Wniosek: jazda na rowerze stacjonarnym w ramach rehabilitacji jest dobra na wszystko, jednak należy pamiętać, że nie wolno samemu podejmować decyzji o ćwiczeniach – należy skonsultować się z naszym lekarzem, który udzieli rehabilitacyjnych porad i zaleceń odnośnie treningów.

 
Copyright by © www.Sklep-Presto.pl 2010. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.  
Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /include/functions.php on line 49

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /include/functions.php on line 62
online: