single

Jaki uchwyt na rower wybrać?

Wiele osób uwielbia jeździć na rowerze – urządzając sobie krótsze lub dłuższe wycieczki. Zdarza się jednak, że docelowe miejsce, po którym chcemy się poruszać rowerem jest bardzo oddalone od miejsca zamieszkania, więc rower należy najpierw ze sobą przetransportować. Mnóstwo osób zabiera go ze sobą na wakacje, żeby poruszać się po specjalnie wydzielonych ścieżkach czy to w Polsce, czy też poza granicami naszego kraju. Jak jednak profesjonalnie przewieźć rower, żeby był on bezpieczny i nie stanowił zagrożenia dla innych uczestników ruchu?

Co jest do wyboru?

Konkretny sposób mocowania i przewożenia uchwytu uzależniony jest w dużej mierze od tego jaki rower posiadamy, jaki samochód mamy do dyspozycji oraz jak w ogóle chcemy wszystko przewieźć. Najczęściej wykorzystujemy specjalny bagażnik na dachu, do którego przytwierdza się rowery. Dostępnych modeli uchwytów jest sporo i zawsze należy najpierw mieć rower, a dopiero później dokupywać do niego uchwyt - a nie odwrotnie. Istnieją uchwyty rowerowe przeznaczone do montażu na dachu, na tylnej klapie, ale także na haku - czyli specjalne wersje platformowe.

Uchwyt rowerowy na klapę

Do montażu roweru na klapie stosowane są przeważnie specjalne haki. Wersje na ramę są najpopularniejsze, dzięki swojej sztywności, prostej konstrukcji, uniwersalności oraz łatwości montażu. Nie trzeba żadnej specjalnej pomocy – każdy sam sobie z tym poradzi. Nie każdy rower jednak może być przewożony w ten sposób, ponieważ uchwyt styka się z ramą roweru i może ją na przykład zadrapać. Jeśli rama jest karbonowa, lepiej unikać takiego sposobu przewożenia, żeby przypadkiem uchwyt nie uszkodził roweru. Uchwyt na hak jest polecany do wyższych, większych samochodów – jak suwy czy auta terenowe.

uchwyt na rower na dach

Uchwyt rowerowy na dach

Wersje uchwytów rowerowych przeznaczone na dach są bardzo często wykorzystywane w Polsce – na wielu drogach można napotkać auta, które przewożą rowery właśnie w ten sposób. Tego rodzaju uchwyt polecany jest przede wszystkim do aut typu kombi, bo wtedy wystarczy tylko dokupić belki i sam uchwyt – w przeciwnym wypadku trzeba nabyć cały, spory zestaw do montażu, a i tak nie wiadomo czy się uda. Warto zainwestować w uchwyt stalowy, ponieważ z jednej strony jest tańszy od wersji aluminiowej, a z drugiej i tak jest od niej solidniejszy. Uchwyt na dach mocuje się za pomocą stalowych obejm lub tzw. wsuwek, choć możliwy jest również montaż za widelec, co niestety wymaga odkręcenia przedniego koła w rowerze, ale zapewnia stabilność. Na pewno w przypadku uchwytu rowerowego na dach nie można oszczędzać - należy decydować się na solidny produkt, który zapewni bezpieczeństwo nie tylko pasażerom pojazdu, ale także i pozostałym użytkownikom drogi.