single

Jaki łańcuch rowerowy wybrać?

Łańcuch stanowi serce roweru, dlatego trzeba o niego dbać. Jak czyścić i smarować łańcuch rowerowy?

Jak wybrać łańcuch rowerowy?

Łańcuch to najszybciej zużywająca się część roweru. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest posiadanie drugiego, zapasowego łańcucha. Dzięki czemu nie będziemy go szukać w ostatniej chwili. Poniżej przedstawiamy wskazówki co do wyboru łańcucha.

Najpierw należy sprawdzić ilość zębatek w kasecie. Liczba zębatek bezpośrednio wiąże się z szerokością łańcucha - im węższy łańcuch, tym większa ilość zębatek.

Łańcuch rowerowy jednorzędowy - ten rodzaj pasuje do rowerów z napędem jednorzędowym, czyli do rowerów bez przerzutek. Należy wybrać łańcuch 1/8 cala, albo 3/32 cala.                                     

Łańcuch rowerowy 5-8 rzędowy - do roweru wraz z siedmiorzędowym napędem idealny będzie każdy łańcuch z grupy przeznaczonych do 5,6,7 i 8 - rzędowych.                             

Łańcuch 9-11 rzędowy - taki łańcuch jest idealny do 9,10, albo 11 rzędowego napędu. Najlepszym wyborem będzie zakupienie łańcucha od takiego samego producenta, od którego pochodzi kaseta w naszym rowerze. Wtedy elementy te są na pewno kompatybilne.

Długość łańcucha - nowo zakupiony łańcuch musi mieć identyczną długość jak poprzedni. W celu sprawdzenia długości, najlepiej policzyć ogniwa na łańcuchu. Oczywiście nowy łańcuch można skrócić.

Długość ogniw - zwykle długość ogniw to pół cala.

Wewnętrzna szerokość ogniw łańcucha - wyróżniamy wartości 3/16 (do napędu jednorzędowego), 3/32 ( do napędu 1,5,6,7 i 8- rzędowego), 1/8 ( do napędu jednorzędowego w rowerze z jednym kołem zębatym ) i 11/28 ( do napędu 9,10,i 11 - rzędowego w wysokiej klasy rowerach górskich i szosowych).

Zewnętrzna szerokość ogniw - może ona wynosić od 5,25 mm do 8,6 mm.

łańcuch rowerowy konserwacja

Jak czyścić łańcuch rowerowy?

Częsta konserwacja łańcucha rowerowego jest gwarancją jego poprawnego działania i zwiększenia żywotności. Łańcuch należy wyczyścić po jeździe po błocie, dlatego że gromadzący się piasek może istotnie wpłynąć na działanie łańcucha. Oczywiście, gdy jeździmy po asfalcie, musimy także czyścić łańcuch, niemniej dużo rzadziej. Nigdy nie powinniśmy czyścić łańcucha, który znajduje się na rowerze. Pierwszym etapem będzie przetarcie suchą szmatką, następnie myjemy łańcuch benzyną ekstrakcyjną albo specjalnym odtłuszczaczem. Gdy łańcuch wysycha, zajmijmy się zębatkami. Możemy przetrzeć je szmatką z odtłuszczaczem. Jeżeli jeździmy regularnie, takie czynności warto wykonywać co trzy miesiące.

Smarowanie łańcucha rowerowego

smarowanie łańcucha w rowerze trzeba wykonywać przy użyciu specjalnego oleju, albo smaru o stałej konsystencji. Oleje do tego typu łańcuchów można kupić w wielu wersjach - chociażby do zastosowania podczas jazdy po piasku, czy po błocie, niemniej możemy zakupić również wersję uniwersalną. Smarowanie łańcucha należy wykonywać po każdorazowym jego czyszczeniu. Nakładanie smaru czy oleju powinno polegać na umieszczaniu jednej kropli na każdym ogniwie. Po naoliwieniu należy przekręcić kilka razy pedałami, aby rozprowadzić olej.