single

Jaki orbitrek wybrać?

Orbitrek eliptyczny czy magnetyczny? To pytanie jest bardzo często zadawane przez osoby, które szukają orbitreka do ćwiczeń. Stanowi ono wynik wymieszania pojęć, które zdecydowanie utrudnia zorientowanie się podczas wyboru trenażera eliptycznego.

Powyższe zdania to mały eksperyment, który ma za zadanie pokazać zamieszanie, jakie powstaje z rodzajami orbitreków. Zdania te są sugestią, że trenażer eliptyczny i orbitrek to to samo, tymczasem urządzenia te różnią się pomiędzy sobą konstrukcją. Ponadto orbitreki często nazywa się rowerami eliptycznymi, czy maszynami eliptycznymi, co wprowadza duży chaos.

Różnica pomiędzy orbitrekiem eliptycznym, a magnetycznym. W tym miejscu warto zauważyć dwa pojęcia z języka angielskiego - eliptical trainer i crosstrainer. Pozwalają one na wprowadzenie klarownego podziału na dwie kategorie urządzeń.

Crosstrainer, czyli co?

Crosstrainer, czyli po prostu orbitrek może mieć mechaniczny, elektromagnetyczny albo magnetyczny system oporu. Jego centralną częścią jest obudowa, która znajduje się między prowadnicami, do których przymocowano płozy. Gdy osoba ćwicząca wejdzie na takie urządzenie, ma obudowę pomiędzy nogami. Rozstaw podstawek pod stopy wynosi od ok. 28 do 25 cm, w zależności od modelu.

orbitrek eliptyczny​Eliptical Trainer

To inaczej orbitrek eliptyczny, który znacznie różni się konstrukcją od wyżej wspomnianego orbitreka. Najważniejsza jego cecha budowy to koło zamachowe, znajdujące się w tylnej, albo przedniej części urządzenia, co pozwala na znacznie mniejszy rozstaw podstawek pod stopy (zwykle ok. 5-8 cm ).

Zalety orbitreka magnetycznego

Najczęściej wybierane są orbitreki magnetyczne, które posiadają magnetyczny system hamowania. Cieszą się dużym uznaniem ze względu na ciche i płynne działanie, a do tego przystępną cenę. Płynność ruchu to największa zaleta orbitreka magnetycznego.

Crosstrainery w porównaniu do eliptyków są znacznie mniejsze, co pozwala na korzystanie z nich w małych pomieszczeniach. Trening na orbitreku magnetycznym jest bardzo skuteczny, bowiem wzmacnia mięśnie, pozwala na spalanie kalorii, czy usprawnia układ krążenia.

Zalety orbitreka eliptycznego

Bardzo blisko umieszczone podstawki pod stopy są przyczyną w pełni naturalnego ruchu, który w niewielkim stopniu obciąża nasze stawy. Sposób poruszania się jest podobny do jazdy na nartach, bowiem kroki są wydłużone, a kolana lekko się uginają. Dlatego też orbitrek eliptyczny jest idealny do zaawansowanego treningu. Orbitreki eliptyczne pozwalają na osiąganie takich samych efektów jak w przypadku orbitreków magnetycznych, niemniej trening jest bardziej komfortowy. Niestety orbitreki eliptyczne zajmują znacznie więcej miejsca, dlatego musimy postawić je w przestronnym pomieszczeniu.