single

Rower MTB – co to jest? Jak wybrać? Który będzie najlepszy?

Rowery typu MTB są coraz popularniejsze w Polsce. Czym się charakteryzują? Jak wybrać tego typu pojazdy?

Rower MTB – Mountain Terrain Bike

Są to rowery górskie. Sprawdzają się nawet w najtrudniejszych warunkach. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, aby używać ich na leśnych szlakach, górskich ścieżkach czy specjalnych torach przeszkód. Charakteryzują się cięższą i lepszą konstrukcją od rowerów trekkingowych, co jest oczywiście zaletą.

Rodzaje rowerów MTB

Warto podkreślić, że istnieje wiele rodzajów rowerów. Jak można podzielić pojazdy tego konkretnego typu?

  • Rowery Enduro – są bardzo uniwersalne. Można na nich jeździć w maratonach czy różnego rodzaju wyprawach. Charakteryzują się stosunkowo lekką konstrukcją oraz dobrą amortyzacją. Niestety, kosztują minimum 6000 zł.
  • Rowery FR - są zazwyczaj używane przez profesjonalnych zawodników. Warto zaznaczyć, że służą tylko do zjeżdżania. Cechują się ciężką konstrukcją. Warto wspomnieć jeszcze o bardzo dobrych hamulcach hydraulicznych i niestety wysokiej cenie, która średnio wynosi 10 000 zł.
  • Rowery Driftowe – elementy, które służą zazwyczaj do trików oraz ewolucji. Wyglądem przypominają połączenie roweru górskiego i MBX. Charakteryzują się relatywnie niską ceną.
  • Rowery Hardtail (sztywne rowery MTB) – bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku osób początkujących. Nie mają tylnej amortyzacji i są relatywnie tanie. Ponadto są stosunkowo lekkie.

rower MTB Mountain Terrain Bike

Jaki rower MTB wybrać?

Na rynku nie brakuje różnego rodzaju rowerów MTB. Klienci mają zatem naprawdę spore pole do manewru. Chodzi tutaj o osoby początkujące, a także profesjonalnych, starych "wyjadaczy". Co uwzględnić wybierając rower MTB? Przede wszystkim trzeba kierować się jego rodzajem. Nie można nie zaznaczyć, że na przykład pojazd typu Hardtail jest przeznaczony dla osób, które stawiają swoje pierwsze kroki w tej dziedzinie. Jeśli chodzi natomiast o Enduro, to jest to najlepsza propozycja dla miłośników zjazdów.

Co jeszcze warto uwzględnić? Na pewno swoje możliwości finansowe. Trzeba wziąć pod uwagę również markę producenta oraz parametry techniczne. Na co trzeba uważać? Na pewno na pojazdy, które mają podejrzanie niskie ceny. Teoretycznie można na tym fakcie zaoszczędzić, ale szybko okazuje się, że jest to błędna inwestycja własnych pieniędzy... Wszystko dlatego, że tego typu elementy nie charakteryzują się odpowiednią jakością. Należy podkreślić, że dobry rower MTB nie może kosztować bowiem tylko kilkaset złotych. Już najtańsze konstrukcje dla amatorów to koszt co najmniej 2 tysięcy zł. Dobre rowery MTB przeznaczone dla bardziej wykwalifikowanych zawodników to oczywiście proporcjonalnie wyższe wydatki, które muszą być uiszczone.