single

Rower treningowy - jaki wybrać?

Jazda na rowerze jest bardzo korzystna dla naszego zdrowia. Jednak może się także zakończyć zaziębieniem, jeśli postanawiamy jeździć w mało sprzyjających warunkach – gdy pada deszcz, potwornie wieje, albo nawet prószy śnieg. Jazda późną jesienią czy zimą nie jest także szczególnie bezpieczna – rower może na przykład wpaść w poślizg.

Dlatego w trakcie chłodniejszych miesięcy lepiej jest zadbać o swoją formę na rowerze treningowym ustawionym w domu – po który można sięgnąć w dowolnej chwili. W sklepach można jednak znaleźć mnóstwo różnych rowerów treningowych – a to oznacza trudność w wyborze najodpowiedniejszego dla siebie. Czym się kierować, by dobrze wybrać?

Rower treningowy – rodzaje

Bez względu na to, jakim kto dysponuje budżetem, zawsze da się znaleźć rower treningowy, który spełni wszystkie oczekiwania – albo ich większość. Nie można jednak wówczas wybierać pierwszego lepszego modelu, lecz trochę poszukać – i nieco się zastanowić. Istnieją rowery pionowe i poziome, jak również rowery treningowe spinningowe. Najpopularniejsze są wersje pionowe, ponieważ w dużej mierze trening na nich przypomina zwyczajną jazdę na rowerze. Jeśli zdecydujemy się ustawić je przed ekranem telewizora, można nawet nie zauważyć, jak mija wiele godzin. Warto jednak wiedzieć, że nie są to rowery dostosowane do potrzeb wszystkich – jeśli ktoś ma problemy z kręgosłupem, postawa ciała, która jest przyjmowana w trakcie jazdy na takim rowerze może być niewłaściwa. Kończy się to jeszcze większymi problemami z kręgosłupem. Dla takich osób mogą być odpowiednie inne typy rowerów.

rower spinningowy

Rower treningowy poziomy

Rower treningowy w wersji poziomej jest przeznaczony dla osób, które nie mogą lub nie chcą z jakiegoś powodu korzystać z najprostszej, najbardziej uniwersalnej, pionowej jego wersji. Na rowerze poziomym ćwiczy się niemal w pozycji leżącej – siedzenie posiada oparcie, a pedały są umieszczone maksymalnie z przodu, dzięki czemu kręgosłup nie jest obciążony. To także najlepsza opcja dla tych osób, które pragną spalić nadmiar tkanki tłuszczowej z brzucha, ponieważ trening na takim rowerze jest dla mięśni brzucha niezwykle korzystny. Wszyscy z nadwagą również mogą z niego korzystać bez obaw o swoje zdrowie.

Rower treningowy spinningowy

Rower treningowy w wersji spinningowej jest przeznaczony przede wszystkim dla osób, które chcą ćwiczyć bardzo intensywnie. Na przykład, jeśli ktoś w okresie letnim uprawia jazdę rowerową wyczynową i potrzebuje się do niej przygotować w chłodniejsze części roku, powinien ćwiczyć właśnie na takim spinningowym rowerze. W takiej wersji należy pochylić się mocno do przodu – jak w rowerze szosowym, gdy chcemy rozwijać duże prędkości. W związku z tym nie jest to jednak rower przeznaczony dla tych, którzy chcą sobie po prostu spokojnie poćwiczyć – to typ roweru treningowego dla zaawansowanych.