single

Jak wybrać błotnik rowerowy?

Błotniki to niezbędne elementy w przypadku zdecydowanej większości rowerów. Mają one za zadanie chronić przed odpryskami piasku, zanieczyszczeniami oraz przed zachlapaniem.

Czy błotniki powinny być w każdym rowerze?

Według jednych rowerzystów błotniki rowerowe są bardzo potrzebne, bez względu na rodzaj roweru. Natomiast drudzy rowerzyści uważają, iż w niektórych warunkach, lepiej jest poruszać się na rowerze bez błotników.

Niektórzy rowerzyści wolę jeździć bez tego elementu, zwłaszcza na twardej powierzchni i w trakcie sprzyjających warunków atmosferycznych. Według nich taka jazda jest o wiele bardziej wygodna i lżejsza. Jednak część cyklistów twierdzi, iż pogoda jest nieprzewidywalna i może nas zaskoczyć w każdej chwili. Według nich błotniki warto mieć przy każdej rowerowej wycieczce i nie polecają ich ściągania, gdyż ponowne założenie tego elementu okazuje się czasochłonne.

Jak wybrać błotnik rowerowy?

Błotnik rowerowy powinien być dopasowany do rozmiaru opon, ich szerokości i wielkości. Powinien być w każdym przypadku szerszy od opony.

Błotniki stalowe i aluminiowe

Błotnik plastikowy odznacza się niską wagą, może jednak w łatwy sposób pęknąć. Taki rodzaj błotnika montowany jest w rowerach MTB oraz górskich. Błotnik z aluminiowy jest bardziej wytrzymały, przy czym bardzo lekki. Montuje się je w rowerach szosowych i miejskich. Błotnik stalowy jest dosyć ciężki, odporny na uszkodzenia mechaniczne. Montuje się je zwłaszcza w rowerach turystycznych i holenderskich.

błotniki rowerowe

Jaki błotnik do roweru MTB?

Błotnik do tego rodzaju roweru, nie powinien znajdować się w zbyt bliskiej odległości od opony, gdyż na rowerach MTB cyklista przemieszcza się przeważnie w ciężkich warunkach, w dużym błocie. Jeśli błotnik znajdzie się za blisko opony, mógłby się w bardzo szybkim czasie zapchać. Osoby, które posiadają taki rower, jeżdżą na nim często przy użyciu tylko jednego błotnika, tylnego albo przedniego. Jednak bardzo dobrym wyjściem jest skorzystanie od razy z zestawu obydwu tych błotników. Przednie błotniki w tego typu rowerach, montuje się pod amortyzatorem roweru lub do jego dolnych goleni. To drugie rozwiązanie jest lepszym wyborem, jeśli dana osoba lubi jeździć agresywnie. Jest ono znacznie stabilniejsze i niweluje ryzyko odpięcia się błotnika. Przednie błotniki mocuje się do wspornika siodła za pomocą specjalnego uchwytu.

Jaki błotnik do roweru szosowego?

Błotnik do takiego roweru musi znajdować się bardzo blisko od opony, gdyż wtedy będzie stanowił jak najlepszą ochronę. Polecane są między innymi błotniki aluminiowe.

Jaki błotnik do roweru górskiego?

W tym przypadku błotniki nie mogą znajdować się zbyt blisko opony, musi być między nimi miejsce. Najczęściej w tych rowerach korzysta się z błotników, wykonanych z tworzyw sztucznych.