single

Co lepsze - rower czy bieganie?

Z roku na rok coraz więcej jest fanów rowerów. Jednak dalej dużo nam brakuje między innymi do Holandii, gdzie większość osób posiada rowery i korzysta głównie z tej metody przemieszczania się.

Jak jazda na rowerze wpływa na nasz organizm?

Jazda na rowerze łączy w sobie trening cardio i trening siłowy, a więc w dużej mierze oddziałuje na nasz organizm. Dzięki rowerowi możemy przyspieszyć tempo przemiany materii, wzmocnić i rozwinąć mięśnie tułowia, a także nóg. Obniża także poziom stresu, poprawia wydolność oddechową i poprawia nastrój. Zalet jazdy na rowerze jest niezliczona ilość. Najważniejsze z nich to:

  • znaczna poprawa kondycji
  • dobre dotlenienie organizmu
  • mniejsza ilość stresu poprzez zmniejszoną ilość noradrenaliny i adrenaliny
  • zwiększenie poziomu szczęścia, czyli serotoniny
  • przyspieszenie przemiany materii
  • wzmocnienie mięśni brzucha, pośladków, ud, ramion, nóg
  • podwyższenie poziomu dobrego cholesterolu, a niższy zły cholesterol
  • relaks psychiczny
  • profilaktyka chorób układu krążenie na przykład miażdżycy
  • lepsza odporność organizmu

jazda na rowerze a odchudzanie

Czy jazda na rowerze wpływa na odchudzanie?

Poprzez jazdę na rowerze, jak najbardziej można się odchudzić. Podczas godzinnej jazdy na rowerze, można spalić około 500 kcal. Cały organizm jest zaangażowany w trakcie jazdy, aby efekty były dobrze widoczne, każda przejażdżka powinna trwać minimum 30 minut. Nie należy przesadzać z intensywnością treningów, warto również w trakcie nich kontrolować swoje tętno oraz szybkość jazdy. Chcąc uniknąć zakwasów, na samym początku wybierajmy krótkie trasy, po czym zwiększajmy pokonany dystans.

Czy w trakcie ciąży można jeździć na rowerze?

Jeżeli nie istnieją żadne przeciwwskazania, to ciężarna może jeździć na rowerze (jeżeli nie zbliża się termin porodu, a ciąża nie jest zagrożona). Jazda powinna być spokojna, na dobrze dopasowanym do wzrostu rowerze. Jednak ważne jest, aby kobieta również przed ciążą jeździła na rowerze, gdyż wtedy jej organizm będzie przyzwyczajony do takiego wysiłku. Nie warto zaczynać swojej przygody z rowerem w trakcie ciąży, gdy wcześniej się nigdy na nim nie jeździło. Nie zaleca się również jeżdżenia przy cukrzycy ciążowej i nadciśnieniu.

Co jest lepsze bieganie czy rower?

To zależy od indywidualnym preferencji. Obie te aktywności mają swoje zalety i są treningami cardio, jednak bieganie wymaga od nas większego wysiłku. Bieganie angażuje dużą ilość mięśni, jednak może obciążyć stawy. Można oczywiście połączyć oba te treningi. W celu odchudzającym lepsze efekty da nam bieganie. Warto wykonywać wiele aktywności fizycznych, do biegania wystarczą nam odpowiedni strój oraz buty. Wysokiej jakości rower, może kosztować nas parę tysięcy złotych, jednak jazda na nim da nam wiele przyjemności i pozytywnie wpłynie na ciało.