single

Jak wybrać pompkę rowerową?

Pompka rowerowa to prosty przyrząd służący do pompowania kół, ale obecnie wybór w tym zakresie na rynku jest naprawdę spory.

Jeszcze kilka lat temu wybór był bardzo prosty. Pompka miała pompować dętki w kołach i być kompaktowa, aby można ją było ze sobą wozić. Dzisiaj oferta jest o wiele większa, bo większe są też wymagania klientów.

Rodzaje pompek rowerowych

Kluczowe znaczenie ma to w jakich warunkach pompka będzie wykorzystywana. Nie ma chyba pompek uniwersalnych. Jedne są małe i mobilne, a inne wydajne czy wygodne.

Pompki ręczne

Pompki ręczne od lat cieszą się największą popularnością. Są małe i bez problemu mieszczą się w każdym plecaku. Dodatkowo są wygodne w użyciu, chociaż podczas pompowania nimi kół trzeba użyć dość dużo siły. Kłopotliwe jest też napompowanie dętki to wysokiego ciśnienia. W tym przypadku postawić można na modele z rozkładaną rączką, manometrem czy wymiennymi końcówkami.

Pompki stacjonarne i serwisowe

To pompki duże i wydajne, które pozwalają na szybkie napompowanie opony do wysokiego ciśnienia. Stosowane są w serwisach rowerowych, ale można je zakupić również na własny użytek. Takiej pompki jednak nie można zabrać ze sobą na wycieczkę. Na ogół posiadają manometr i pozwalają na dopompowanie koła również w samochodzie.

podręczna pompka rowerowa

Pompki na naboje CO2

Pompki tego rodzaju na pierwszy rzut oka przypominają pompki ręczne, bo są lekkie i kompaktowe. Nie posiadają jednak klasycznego tłoczka, ale naboje z dwutlenkiem węgla w formie sprężonej. Pompki tego typu nie sprawdzają na co dzień, bo są drogie. Naboje szybko się kończą i wymagają wymiany, co kosztuje sporo. Pompki na naboje są propozycją tylko dla profesjonalistów, którzy często biorą udział w wyścigach i zawodach, gdzie znaczenie ma przede wszystkim szybkość. Pompki CO2 są w stanie napompować koło w kilka minut. Działają na skutek uwolnienia sprężonego dwutlenku węgla, który trafia do dętki. Jeden nabój na ogół jest w stanie napompować 2-3 atmosfery,

Akcesoria i dodatki do pompek rowerowych

Sama pompka rowerowa to jednak nie wszystko. Zakupić do niej można i różnego rodzaju akcesoria. Mają one szczególnie duże znaczenie w przypadku pompek ręcznych, które wozi się ze sobą. Manometr niezbędny nie jest, bo koło można napompować na oko, ale przydatne są elementy montażowe, które pozwalają na przymocowanie pompki do roweru na czas podróży, co jest rozwiązaniem bardzo wygodnym.

Dla wielu cyklistów znaczenie ma przede wszystkim wygoda. Dobrym pomysłem są pompki ze składaną rączką, które są nieocenione w terenie i nie tylko. Można też zdecydować się na dodatkowy wężyk, który ułatwia pompowanie kół. Warto też zwrócić uwagę na solidność konstrukcji samej pompki, która powinna wytrzymać wiele uderzeń.