single

Jazda na rowerze – jakie korzyści zdrowotne ze sobą niesie?

W niektórych krajach jazda na rowerze jest tak popularna, że w stolicy większość osób porusza się właśnie przy ich pomocy – tym samym nie powodując korków i szkodliwych zanieczyszczeń powietrza. W Polsce wciąż zbyt mało osób preferuje jazdę na rowerze – większość wybiera jednak samochody, tłumacząc to ekstremalnym brakiem czasu.

Na szczęście wszystko się powoli zmienia, a młodzież wybiera raczej rower, żeby na przykład dotrzeć na uczelnię. W trakcie weekendów czy wakacji także można zobaczyć coraz więcej osób, które poruszają się właśnie tym środkiem transportu. I dobrze – bo jazda na rowerze posiada ogromne korzyści dla naszego zdrowia! Jakie konkretnie?

Pozytywne skutki jazdy na rowerze

Konkretne efekty jazdy na rowerze zależą w dużej mierze od tego jak często ktoś na nim jeździ. Oczywiście, jeśli ktoś robi sobie półgodzinną wycieczkę rowerową raz w miesiącu, nie odnotuje takich rezultatów jak ta osoba, która jeździ na przykład 3 razy w tygodniu, albo też codziennie wybiera rower jako idealny środek transportu do i z pracy. Badania pokazują jednak, że jazda na rowerze ma ogromny, korzystny wpływ na nasze zdrowie – więc warto jeździć możliwie jak najczęściej! Niekoniecznie trzeba się szczególnie forsować, choć oczywiście od efektywności jazdy również uzależnione są końcowe rezultaty. Bez względu jednak na to, czy wylewamy w trakcie jazdy siódme poty, czy wybieramy trudny teren, czy też po prostu spędzamy na rowerze aktywne, letnie popołudnie, jeżdżąc po ścieżkach rowerowych w lesie – zawsze lepiej jest podjąć taką aktywność, niż się jej pozbawić.

rower a zdrowie

Jazda na rowerze a odchudzanie

W trakcie jazdy na rowerze pracują naprawdę różne grupy mięśni – przede wszystkim to mięśnie nóg oraz pośladków, ale nie tylko. Nieustannej pracy poddawany jest kręgosłup. Używamy również rąk do kierowania, oglądamy się na boki, korzystając z mięśni szyi itp. Przede wszystkim jednak to dolne partie mięśni są rozwijane, co pozwala je ładnie ukształtować. Jazda na rowerze to sposób na piękną, zgrabną sylwetkę. Tym bardziej, że pozwala spalić sporo kalorii! Jest zatem polecanym ćwiczeniem dla wszystkich osób, które pozostają na diecie i pragną zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów. Jazda na rowerze wpływa także pozytywnie na układ kostny, układ krwionośny, pozwala całemu ciału lepiej się dotlenić, a w dodatku… jest korzystna dla naszej psychiki! W ogóle aktywność fizyczna sprawia, że lepiej się czujemy, a już tym bardziej, jeśli wybieramy piękną krajobrazowo trasę, która pozwala nam się zrelaksować, albo też na przejażdżkę rowerową udajemy się w miłym towarzystwie rodziny czy przyjaciół. Bez wątpienia warto więc jeździć na rowerze - dla zdrowia swojego ciała oraz dla zdrowia swojej duszy!