single

Które hamulce tarczowe wybrać?

Do rowerów MTB obecnie najlepiej wybierać układy hamulcowe oparte o hamulce tarczowe. Taki typ hamulców pojawia się także w rowerach szosowych, turystycznych. Pojawia się jednak pytanie czy wybrać hydrauliczne czy mechaniczne hamulce?

Jeśli chodzi o hamulce tarczowe, to jeszcze parę lat temu były one przeznaczone do profesjonalnych górskich rowerów. Pojawiały się także wynalazki w tanich marketowych rowerach, jednak taki układ hamulcowy nie miał tam żadnej jakości i wydajności, ani bezpieczeństwa. Obecnie te rozwiązania są jednak bardziej spopularyzowane i z dobrymi jakościowo tarczowymi hamulcami coraz częściej można się spotkać. W tańszych produktach mamy hamulce w wersji mechanicznej w tych nieco droższych pojawiają się rozwiązania hydrauliczne, których moc, wydajność i jakość jest na poziomie wyższym niż w przypadku hamulców mechanicznych. Coraz częściej hamulce tarczowe pojawiają się w rowerach, gdzie do tej pory stosowano szczękowe rozwiązania. Między innymi chodzi tutaj o szosowe rowery, gdzie liczy się dobra prędkość i lekkość roweru. Hamulce tarczowe są w stanie zapewnić nam układ hamulcowy o wysokiej odporności na warunki atmosferyczne i to właśnie ich bardzo duża zaleta.

Jakie różnice w mechanicznych i hydraulicznych układach?

Podobne będzie działanie tych hamulców, gdy klocki zaciskają się na tarczy i generują tarcie. Jednak budowa będzie zróżnicowana. W wersji mechanicznej hamulec będzie uruchomiony przez stalową linkę, a w hydraulicznej odpowiada za to płyn hamulcowy. Mechaniczne hamulce są coraz rzadziej wykorzystywane i zastępowane przez rozwiązania hydrauliczne. Z drugiej strony mechaniczne są łatwiejsze w regulowaniu i przy ewentualnej naprawie, gdy będzie się w terenie.

hamulce hydrauliczne czy mechaniczne

Wady i zalety obu typów hamulców

Oba rozwiązania mają zarówno zwolenników jak i przeciwników. Wersja mechaniczna będzie tańsza i będzie raczej dla początkujących użytkowników, ale ma także swoich zwolenników wśród rowerzystów doświadczonych, którzy czasami także stawiają na to rozwiązanie. Do zalet mechanicznych hamulców zaliczyć trzeba prostą budowę, wygodę w naprawie i regulacji nawet przy trudnych warunkach terenowych. Wadą będzie to, że siła hamowania będzie mniejsza, trudno będzie modulować siłą hamowania do aktualnych potrzeb.

Hamulce hydrauliczne

Zaleta tego rozwiązania będzie to, że siła hamowania jest większa, można również ją modulować. Dzięki temu to rozwiązanie pojawia się głównie w rowerach z wyższej półki, gdzie rozwiązania topowe są najważniejsze nawet przy większym koszcie.

Problemem może być jednak sytuacja, gdy w terenie dojdzie do awarii. Bez narzędzi odpowiednich np. wymiana przewodu hamulcowego może być niemożliwa. Zalanie układu płynem, regulacja, odpowietrzenie to wszystko może być dość kłopotliwe dla użytkowników, nawet takich, którzy mają już doświadczenie. Trzeba pamiętać, że zimą płyn hamulcowy zmienia swoje właściwości.