single

Rower męski - jak wybrać najlepszy?

Rowerowa oferta jest coraz szersza, a w asortymencie znanych marek pojawiają się zupełnie nowe modele rowerów. Jakimi kryteriami kierować się podczas zakupu męskiego roweru?

Męski rower, czyli jaki?

Różnorodność modeli rowerów, które możemy znaleźć w sklepach, sprawia, że bardzo trudno wybrać ten jeden, który będzie odpowiedni dla mężczyzny. W obrębie rowerów męskich można wyróżnić miejskie, szosowe i górskie rowery.

Rower męski musi mieć właściwie skonstruowaną ramę, która odróżnia się od damskiej wersji, ale to nie koniec różnic. Męskie modele rowerów różnią się także od damskich estetyką, gabarytami i wagą.

Jaki rower dla mężczyzny?

Oferta męskich rowerów jest bardzo szeroka, ponieważ obejmuje rowery różnego typu. Wybierając idealny model, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii:

Rodzaj roweru - przede wszystkim musimy dobrać rower do stylu jazdy użytkownika. Dostępne są wersje miejskie, szosowe, górskie czy crossowe. Wybór zależy od tego, do jakiej jazdy będziemy używać roweru. Przykładowo na dojazdy do pracy po drogach rowerowych sprawdzi się rower miejski. Jeżeli zmierzamy jeździć rowerem po wzniesieniach, warto rozważyć zakup roweru górskiego.

Dostępny budżet - warto na wstępie określić kwotę na zakup roweru, co pozwoli na wcześniejsze odrzucenie rowerów, które nie mieszczą się w założonym budżecie.

Preferowany producent - najlepiej sugerować się dobrymi opiniami na temat danej marki, albo swoimi własnymi doświadczeniami.

rower dla mężczyzny

Jaki rozmiar roweru męskiego?

Mężczyźni mogą śmiało sięgać po rowery z aluminiową ramą, jak również ze stalową ramą, bowiem są oni na ogół silniejsi.

Jeżeli kupujemy rower stacjonarnie, możemy usiąść na rowerze i poprosić o poradę sprzedawcę, niemniej coraz więcej osób kupuje swoje rowery online, bo mogą w ten sposób dużo zaoszczędzić, poza tym w Internecie mamy praktycznie nieograniczoną ofertę rowerową.

Aby wybrać właściwą wielkość roweru musimy zmierzyć wewnętrzną długość nogi (począwszy od stóp do kroku) i odjąć od tego wyniku 35 - 38 centymetrów. W ten sposób uzyskany wymiar stanowi rozmiar ramy rowerowej.

Po wybraniu rozmiaru ramy, musimy wybrać także wielkość kół. Jaka będzie najbardziej optymalna? Rozmiar 26 uznawany jest za uniwersalny, a rozmiar 29 powoli staje się nowym standardem w rowerach górskich, niemniej sprawdza się on u wysokich osób (180 cm, albo więcej).

Wybór roweru dla mężczyzny to złożone zadanie, ponieważ trzeba zwrócić uwagę nie tylko na sugestie producenta, ale także na rozmiar kół, cenę roweru, rozmiar ramy i wiele innych aspektów. Doświadczone osoby mogą wybrać rower składany z różnych części, ale dla laika najlepszym wyborem będzie rower jednego ze znanych producentów (na przykład Romet, czy Kross).