single

Jaka odzież na rower?

Jazda na rowerze tak jak inne aktywności fizyczne wymagają założenia odpowiedniego ubrania, które będzie wygodne i dopasowane. To za sprawą określonych ruchów grup mięśni, a każdy sport ma sprecyzowane ruchy.

Aktualnie na rynku dostępny jest szeroki wybór odzieży i obuwia sportowego dla właściwie każdej dyscypliny. Jak wybrać ubranie i obuwie do jazdy na rowerze? Czym się kierować podczas zakupu? Na co zwrócić uwagę?

Dla osób, które korzystają z roweru bardziej rekreacyjnie niż wyczynowo dostępna jest uniwersalna odzież sportowa, np. elastyczne legginsy sportowe i koszulka. Nie jest to profesjonalny i funkcjonalny strój, jednak dość wystarczający na okazyjne jazdy na rowerze. Spokojnie można go ubrać na przejażdżkę po mieście czy do pracy.

Dla osób, które regularnie jeżdżą na rowerze najlepszym wyborem będzie profesjonalna odzież sportowa. W sklepach można znaleźć spodenki rowerowe, koszulki, koszulki „potówki”, odzież letnią i zimową oraz specjalistyczne obuwie.

Koszulka na rower – jaką wybrać?

Wybór zależy głównie od kilku aspektów, np. jak często, po jakim terenie i w jakim stylu jeździmy. Jest kilka najpopularniejszych opcji dostępnych dla każdego.

  • Koszulki bawełniane – zachęcają naturalnością i wentylacją, jednak podczas intensywnych wycieczek nie sprawdzą się. Bawełna po nasiąknięciu potem lub wodą (np. gdy pada) staje się nieprzyjemna w dotyku. Na krótką jazdę można jak najbardziej ją założyć.
  • Koszulki ze sztucznych tkanin – zwykle mają porowatą strukturę i inne elementy, które poprawiają wentylację i odprowadzenie wilgoci. Dużą zaletą takich koszulek jest to, że są lekkie, dobrze przylegają do ciała i szybko schną. Więc podczas wycieczki można ją przeprać w potoku czy innej dostępnej wodzie i za chwilę będzie sucha i gotowa do założenia.

koszulki na rower

Koszulka potówka – co to takiego?

Jest to bardzo przylegająca koszulka, którą zakłada się pod spód właściwej koszulki. Chroni ciało przed chłodem i potem. W przypadku wiatru koszulka unosi się i jest nam zimno. Potówka przylega do ciała, więc nie jest zimno w takich sytuacjach.

Spodenki na rower – jakie wybrać?

Kwestię wyboru spodenek na rower (zarówno damskich, jak i męskich) można sprowadzić do zasadniczego pytania: Obcisłe lub luźne? Ta kwestia to nie tylko estetyka, ale również wygoda i funkcjonalność. Spodenki luźne nie uciskają, a podwijają się. Może to być mało komfortowe. Ich wybór zależy od wygody użytkownika. Spodenki obcisłe mogą uciskać, jeśli będą źle dobrane. Nie podwijają się, jednak niektórym nie podoba się ich design. W takim przypadku można wybrać spodenki 2w1. Czyli obcisłe pod spodem, a luźne na wierzch. Wszystko jest spięte i trzyma się bez problemu.