single

Jaką blokadę do roweru wybrać?

Blokada to podstawowe wyposażenie dla każdego rowerzysty. Dzięki temu przedmiotowi można rower bezpiecznie zaparkować przed szkołą czy sklepem. Czy blokady rowerowe są skuteczne? Jaką blokadę wybrać i na co w tym przypadku zwrócić uwagę?

Blokada to nic innego jak zabezpieczenie przed złodziejami. Niestety nawet najlepsza blokada nie zapewnia 100% ochrony przed kradzieżą. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy rower zostanie przypięty do niestabilnego słupka czy innego elementu łatwego w demontażu.

Wybór blokad na rynku jest obecnie dość szeroki. Najpopularniejsze niezmiennie od lat są linki do roweru, na ogół wykonane ze stali. Niekiedy posiadają one dodatkową osłonę z tworzywa sztucznego. Jednak linki sprawdzają się jako zabezpieczenie dość słabo, bo można je bez problemu przeciąć za pomocą sekatora czy nożyc. Z drugiej strony są jednak bardzo tanie.

Dla kogo przeznaczone są linki rowerowe?

Linka to zabezpieczenie dodatkowe do roweru. Linki z tulejami do roweru są lepsze od linek klasycznych. Są bowiem grubsze, gdyż posiadają nakładki wykonane z elementów metalowych. Dobrze sprawdzają się nie tylko jako zabezpieczenie dodatkowe.

Dla kogo przeznaczone są linki z tulejami do roweru?

Linka z nakładkami sprawdza się podczas krótkiego postoju, gdy rower przypinany jest tylko na chwilę. Raczej jednak nie warto przypinać nią pojazdu na wiele godzin. Należy ją traktować jako zabezpieczenie dodatkowe stosowane razem z łańcuchem czy blokadą U-lock.

Blokada w kształcie litery U, a więc U-locki są jednym z lepszych zabezpieczeń rowerowych. Na ogół produkuje się ze z twardej stali. Nie można więc ich przeciąć zwykłym sekatorem. Blokady tego typu są więc dość skuteczne i cieszą się dość dużą popularnością.

Bardzo dobrym rozwiązaniem są też łańcuchy, ale za nie trzeba zapłacić już sporo więcej. Za pomocą łańcucha można rower przypiąć w zasadzie do dowolnej barierki. Za jego pomocą można przypiąć jednocześnie nawet trzy rowery.

łańcuch do roweru

Dla kogo łańcuch?

Blokada łańcuchowa jest rozwiązaniem najbardziej wszechstronnym. Dlatego też polecić ją można w zasadzie każdemu rowerzyście.

Jaka blokada sprawdzi się najlepiej?

Wybór odpowiedniej blokady rowerowej powinien być podyktowany przede wszystkim tym, gdzie i jak rower będzie wykorzystywany. Okazuje się, że groźne mogą być nawet krótkie zakupy w sklepie. Rower pozostawiony sam sobie czy zabezpieczony tylko cienką linką może szybko zostać skradziony.

Najlepszym, ale i najdroższym rozwiązaniem jest łańcuch lub blokada U-lock. Co lepiej wybrać? U-lock to blokada sztywna, którą może przypiąć do barierek czy stojaków. Łańcuch pod tym względem jest o wiele bardziej wszechstronny. Przypiąć go można bowiem w zasadzie wszędzie.