single

Kask rowerowy - jak wybrać najlepszy?

Każdy rowerzysta powinien koniecznie zaopatrzyć się w kask, ale często jest to pomijany element wyposażenia. Rowerzysta w kasku na ulicy to dość rzadki widok, przez co traci się na bezpieczeństwie. Wiele osób korzystających z rowerów uważa, że kaski są niekomfortowe, nieestetyczne i drogie. Jednak argumenty te nie mają nic wspólnego z prawdą. Zatem jak odpowiednio dobrać kask do swoich preferencji?

Rowerzysta bez kasku jest przede wszystkim narażony na niebezpieczeństwo. W przypadku ewentualnego złamania ręki lub nogi, połamane kości wrócą do swojego pierwotnego stanu po jakimś czasie, natomiast podczas urazu głowy czekać może kalectwo, a nawet śmierć.

Kaski rowerowe - rodzaje

Podczas zakupu kasku warto zastanowić się nie tylko nad jego rozmiarem, ale też nad swoim stylem jazdy, bowiem jazda na rowerze nie musi być wyłącznie rekreacyjną przejażdżką, ale też różnego rodzaju zawodami. W związku z tym, warto poznać najpopularniejsze typy kasków.

MTB

Kaski te są najbardziej uniwersalne, a z pewnymi wyjątkami nadają się też do większości odmian kolarstwa - górskie, szosowe, miejskie, turystyczne, rekreacyjne. Dzięki uniwersalności, na sklepowych półkach znaleźć można naprawdę szeroki wybór kasków, które różnią się budową, wzorami, barwami i rozmiarami. Kaski MTB mają zadanie chronić górną część czaszki. Zdecydowana większość z nich wyposażona jest w daszek chroniący przed promieniami słonecznymi oraz gałęziami w przypadku jazdy przez zalesiony teren. Kask posiada wygodną regulację, ustawianą w dość dużym zakresie. Nie można go polecić do kolarstwa wyczynowego, ponieważ nie zapewnia ochrony dolnej części potylicy, boków twarzy i szczęki.

kask na rower

Szosowy

W przypadku kasków szosowych w oczy rzuca się bardziej agresywna stylistyka, która poprawia aerodynamikę - niestety, odbić się to może na wytrzymałości i sztywności. Opływowy kształt podyktowany jest stylem jazdy, który nastawiony jest  na większe prędkości. W kaskach tych nie znajdzie się daszków ochraniających, jednak niektóre można wyposażyć opcjonalnie. Kaski szosowe spełnią swe zadanie także w jeździe rekreacyjnej, turystycznej, miejskiej i ewentualnie MTB.

Downhill/full-face

Kaski te wyglądem przypominają motocyklowe, do jazdy w terenie. Ciekawostką jest, że niektórzy wyczynowi miłośnicy motocykli i rowerów wybierają te same modele. Kaski rowerowe typu full-face są zdecydowanie lżejsze i zapewniają najlepszą ochronę głowy. Niestety, cierpi na tym komfort, ponieważ chronią całą czaszkę, jak i szczękę. Zastosować można również dedykowane gogle, które jeszcze bardziej zwiększają poziom ochrony. Niektóre modele mają możliwość odpięcia elementu chroniącego szczękę oraz daszka ochronnego - tym samym powstaje kask typu enduro.