single

Jakie opony wybrać na rower?

Z oponami w rowerze jest tak samo, jak z oponami w aucie - różny rodzaj ogumienia sprawdzi się w różnych warunkach. Jakie opony wybrać do swojego roweru? To zależy od naszych indywidualnych potrzeb.

Jedne opony będą się sprawdzać dobrze w terenie, inne będą świetnie sunąć po asfalcie. Na jednych będzie się jeździło wygodniej, inne będą lepiej trzymać się drogi. Dlatego wybierając opony, trzeba odpowiedzieć sobie na szereg pytań.

Jaki rozmiar opony wybrać?

Wybierając oponę, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na ich rozmiar, czyli średnicę i szerokość. Opony powinny być dopasowana do obręczy, jak i do ramy oraz widelca. Średnicy trzeba trzymać się sztywno, natomiast z szerokością można lekko eksperymentować.

Węższa opona sprawi, że koło będzie stawiać niższy opór toczenia, ale stracimy na przyczepności i właściwościach amortyzacyjnych. Z kolei szeroka opona przyniesie odwrotne efekty.

Jeśli chodzi o warunki użytkowania, wąskie opony lepiej sprawdzą się na ulicach, ścieżkach rowerowych i w parkach, natomiast szerokie opony przydadzą się do jazdy w lasach i po wiejskich ścieżkach.

Szerokości opon do poszczególnych modeli rowerów

  • 23-28 mm - rowery szosowe,
  • 32-47 mm - rowery miejskie, trekkingowe i crossowe,
  • 49-61 mm - rowery górskie.

bieżnik opony rowerowej

Bieżnik opony ma znaczenie

Kolejną ważną rzeczą jest rodzaj bieżnika. Gładki bieżnik sprawdzi się do jazdy po mieście, natomiast gruby bieżnik, typowy dla opony do roweru górskiego, będzie w takich warunkach sprawiał tylko problemy i powodował opory toczenia. Dlatego szukając opon, trzeba stosować rozróżnienie na poszczególne rodzaje:

Opony szosowe

Są bardzo wąskie i w większości pozbawione bieżnika. Tego typu opony nie nadają się do jazdy nawet po lekkim terenie, gdyż ich przyczepność jest bardzo niska. Te opony stosuje się w rowerach szosowych czy wyścigowych, ponieważ stawiają mały opór.

Opony górskie (MTB)

Mają wyraźne kloki bieżnika, które mogą być różnej wielkości i o różnej gęstości na oponie. Przykładowo, stosunkowo niewielkie, lecz gęsto rozłożone na oponie klocki sprawią, że opona będzie dobra do delikatnego terenu. Natomiast w ciężkie warunki lepiej zabrać opony z dużymi, wysokimi klockami bieżnika o niskiej gęstości upakowania.

zimowa opona rowerowa

Opony uniwersalne (semi-slick)

Połączenie opon terenowych z szosowymi. Idealne dla tych, którzy preferują jazdę w lekkim terenie, ale też po asfalcie. Zalecana dla użytkowników rowerów górskich oraz trekkingowych, którzy przez większość czasu jeżdżą po twardych ścieżkach i asfalcie, ale mimo to chcą mieć pewność i trakcję w lekkim terenie.

Opona zimowa (z kolcami)

Zapewniają możliwie najlepszą przyczepność na śniegu i lodzie. Dedykowane osobom, które zawodowo jeżdżą rowerem nawet w środku zimy. Nie można używać tych opon na suchym asfalcie, bo szybko zniszczymy kolce.