single

Jakie siodełko rowerowe wybrać?

Siodełko to jeden z tych elementów roweru, które decyduje o komforcie jazdy. Jeśli zainwestujemy w dobre siodełko, możemy wygodnie pokonywać na rowerze nawet bardzo długie dystanse. Dlatego też, podczas zakupów nie powinniśmy się kierować wyłącznie ceną oraz wyglądem takiego siodełka.

Parametry siodełek, które warto znać

1. Szerokość

Jednym z parametrów siodełka, który ma największy wpływ na komfort jazdy, jest jego szerokość. Związane jest to rozstawem naszych kości kulszowych, a dokładniej z odległością między kolcami kulszowymi. Ale należy przy tym pamiętać, że szerokość bioder danej osoby, nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia.

Zmierzenie rozstawu kości nie jest łatwe. Potrzebny będzie nam do tego materiał, na którym kość kulszowa może pozostawić ślad, na przykład poduszka żelowa lub tektura falista położone na twardym krześle. Siadając na takim materiale, musimy przyjąć taką samą postawę jak podczas jazdy na rowerze, a następnie zmierzyć odległość między dołkami w nim pozostawionymi.

W większości przypadków, siodełka rowerowe damskie są szersze od tych męskich, ze względu na fakt, iż przeciętnie kobiety mają szerszy rozstaw kości kulszowych.

2. Długość

Odpowiednia długość siodełka rowerowego nie jest już powiązana ściśle z anatomią danej osoby. W tym przypadku, najważniejszy jest nasz styl jazdy na rowerze. Jeśli często zdarza nam się zmieniać pozycję w czasie podróży, nasze siodełko powinno być dłuższe. A jeżeli raczej pozostajemy w jednej pozycji, lepszym rozwiązaniem będzie siodełko krótsze, cechujące się też tym, że jest lżejsze oraz tańsze.

siodełko do roweru

3. Grubość

Mogłoby się wydawać, że im grubsze siodełko, tym większą wygodę nam zapewnia. Okazuje się jednak, że wcale nie musi tak być. Jeśli wybieramy się w dłuższą trasę, grube i miękkie siodełka odcinają przepływ krwi wokół krocza i mogą powodować również obtarcia. Jednakże sprawdzają się one u osób, które na rowerze spędzają mniej czasu, pokonując na nich, na przykład jedynie drogę do pracy.

Całkowite przeciwieństwo grubych siodełek, czyli te cienkie i twarde, również nie należą do najwygodniejszych. Często powodują one niedokrwienie, ale rowerzyści narzekają także na bóle kości ogonowej, wywołane korzystaniem z takich siodełek.

Oczywiście, najlepiej w tym przypadku sprawdzi się zatem coś po środku. Wybierajmy zatem niezbyt grube siodełka, które są wypełnione minimalną ilością żelu lub też coraz rzadziej gąbki. Są one dość twarde, ale zapewniają odpowiednią wygodę, nawet gdy wybieramy się na dłuższą przejażdżkę.

4. Długość sanek

Mało kto słyszał o sankach w siodełkach, ale ich długość jest ważna, gdy chodzi o prawidłowe jego dopasowanie. Znajdują się one pod siodełkiem i umożliwiają jego przymocowanie do montowanej w ramie sztycy. Kupując siodełko z długimi sztycami, możemy idealnie dopasować odległość od kierownicy oraz pedałów.