single

Jak wybrać uchwyt rowerowy na telefon?

Przewożenie smartfona na rowerze może być proste i bezpieczne. Wystarczy zaopatrzyć się w dobrej jakości uchwyt na rower.

Jaki uchwyt na rower?

Jeśli chcesz mieć telefon zawsze pod ręką, a wizja przewożenia go w kieszenie lub w plecaku cię przeraża, to jedyną opcja jest znalezienie solidnego uchwytu na telefon. Przed zakupem warto się jednak zastanowić czy uchwyt ma być lekki i prosty w montażu, czy cięższy, wytrzymalszy i prawdopodobnie trudniejszy w instalacji.

Uchwyt uniwersalny będzie pasował do większości smartfonów. Można go bez problemu zamontować na kierownicy, a jego budowa pozwoli na dopasowanie do szerokości danego telefonu. Część uchwytów posiada także specjalną wkładkę, która umożliwia stosowanie z nimi mniejszych modeli telefonów.

Uchwyt dedykowany, jak sama nazwa wskazuje, będzie pasował tylko do konkretnego modelu telefonu.

Mocowanie uchwytu rowerowego

Szczególnie ważny jest sposób mocowania uchwytu do kierownicy. Rowerowy uchwyt może mieć mocowanie:

  • za pomocą obejm - konieczne jest skorzystanie z klucza i posiadanie dużej ilości miejsca na kierownicy. Może się zdarzyć, że jeśli będziemy mieli zamontowaną kamerkę lub latarkę, to taki uchwyt może się po prostu nie zmieścić na kierownicy.
  • pod kapsel steru - świetny sposób mocowania, wykorzystujący miejsce, które zazwyczaj jest puste. Dodatkowym plusem jest to, że możemy umieścić smartfona w centralnej części kierownicy i uzyskać do niego łatwy dostęp.
  • na pasek lub rzepy - mocowanie spotykane najczęściej w najtańszych uchwytach. Nie gwarantuje praktycznie żadnej stabilności. Może się sprawdzić tylko przy bardzo oszczędnej i spokojnej jeździe po asfalcie. W innych przypadkach będzie to bardzo zły wybór.

Można także spotkać specjalne sakwy na telefon montowane na ramie przy rurze sterowej. Są one nieco mniej funkcjonalne jeśli chodzi o przewożenie telefonu, ale mają jeden niewątpliwy plus. Można w nich przewozić nie tylko telefon, ale także np. klucze czy inne potrzebne drobnostki.

rower i telefon

Uchwyt na telefon z osłoną czy bez?

Możemy spotkać uchwyty na telefon skonstruowane tak, że posiadają tylko szczęki zaciskające telefon, ale istnieją także wersje, które posiadają specjalną silikonową osłonę, która chroni telefon przed deszczem i błotem, a także unieruchamia go i eliminuje problem związany z wypadaniem sprzętu, z którym czasem borykają się użytkownicy uchwytów bez osłon. Jazda po wybojach może spowodować że nawet najlepszy zacisk nie pomoże i telefon wysunie się z uchwytu i dojdzie do jego zniszczenia. W przypadku uchwytów z osłonami taka sytuacja nie wystąpi.

Najważniejsze w tym wszystkim jest zadbanie o własne bezpieczeństwo. Należy pamiętać, ze nie wolno korzystać z telefonu w trakcie jazdy. Dużo ważniejsza jest obserwacja drogi i otoczenia.