single

Jakie okulary rowerowe wybrać?

Jazda na rowerze jest wciąż niezwykle popularna. Niektórzy jeżdżą dla zdrowia, inni ponieważ to ich hobby, a jeszcze inni, żeby szybciej niż pieszo dotrzeć w wybrane miejsce. Bez względu jednak na to dlaczego i jak często korzystamy z roweru, są pewne dodatki do niego, które warto mieć!

Jeśli ktoś jest zapalonym rowerzystą, świetnie zdaje sobie sprawę, że rozwijanie dużych prędkości bez okularów jest raczej kiepskim pomysłem. Co chwilę coś wpada do oka, słońce niespodziewanie zaczyna razić, albo po prostu mamy wadę wzroku i musimy ubierać okulary korekcyjne, żeby wszystko dobrze widzieć. Dlatego ważne jest posiadanie wiedzy o rodzajach okularów dla rowerzystów, jak i o tym które są najlepsze i jak sprawdzić, czy dany model będzie odpowiadał naszym potrzebom! Co należy wiedzieć?

Ważna funkcja okularów

Istnieją różne rodzaje okularów rowerowych, ponieważ i różne są przyczyny ich noszenia. Niewątpliwie jednak warto je mieć, ponieważ w czasie szybkiej jazdy możemy się nabawić problemów ze wzrokiem. A to jakiś owad wpadnie do oka, a to wpadnie do niego piasek wyrzucony spod kół, a to silny wiatr sprawi, że wciąż będziemy mrużyć oczy i nadwyrężać je w trakcie jazdy – rowerzystom zdarzają się różne sytuacje. Z pewnością jednak nie należy wkładać na nos zwykłych okularów – choćby i były korekcyjne. W razie upadku szkło może się po prostu wbić w oczy, a tego nikt nie chce! Dlatego należy wybierać specjalnie przystosowane do jazdy na rowerze okulary, wykonane z lekkich tworzyw sztucznych – głównie z poliwęglanu.

okulary na rower

Rodzaje okularów rowerowych

Okulary rowerowe dzielą się na różne rodzaje – w zależności od tego jakie posiadają funkcje i do czego się ich używa. Możemy więc wyróżnić:

  • okulary rowerowe fotochrom – z funkcją automatycznego ściemniania w przypadku kontaktu z promieniami słonecznymi. Wiele osób chwali sobie raczej wersję z wymiennymi szkłami, ponieważ fotochromy są dosyć drogie. Niewątpliwie jednak są również bardzo przydatne i wygodne w użyciu.
  • okulary rowerowe przeciwsłoneczne – zabezpieczają zarówno przed oślepieniem przez intensywne słońce (co mogłoby się zakończyć wypadkiem), jak i przed szkodliwymi promieniami UV, które mogłoby przecież nawet uszkodzić rogówkę oka. Te dedykowane rowerzystom mają specjalną budowę, chroniąc również obszar wokół oczu. Dobre okulary przeciwsłoneczne na rower powinny mieć filtr UV 400.
  • okulary rowerowe korekcyjne – można zamówić specjalne wersje zwykłych okularów, które będą posiadały odpowiedni kształt, żeby nie tylko zapewniać dobrą ostrość widzenia, ale również chronić przed piaskiem czy owadami, jak też przed ostrym światłem czy promieniami UV. Nie jest to oczywiście drobny wydatek, ale jeśli dużo się jeździ i posiada sporą wadę wzroku, jest to niestety wydatek konieczny.
  • okulary rowerowe do jazdy nocą (okulary polaryzacyjne) – to okulary eliminujące problem odbłysków świateł, zwykle posiadające żółte szkła.