single

Jak dobrać oświetlenie rowerowe?

Jazda na rowerze jest bardzo zdrowa, więc zarówno po to, żeby zachować formę, jak i poprawić swój wygląd, powinniśmy z tej możliwości korzystać jak najczęściej. Jeśli jednak nie zadbamy o stosowne oświetlenie, może się okazać, że to, co miało być dla nas zdrowe, przysporzy tylko kłopotów i cierpień. Oświetlenie rowerowe to istotna kwestia – dzięki niemu nie tylko my sami widzimy drogę w ciemności, ale i jesteśmy widoczni dla innych.

Co ciekawe, w tej chwili nie istnieje obowiązek stosownego oświetlania swojego roweru – jest on obowiązujący, gdy zapada zmrok, jednak przecież takie oświetlenie należy posiadać przez cały czas. Nigdy nie wiadomo czy przypadkiem nie zabawimy gdzieś dłużej albo czy nie nadejdzie pokaźna, ciemna chmura, deszcz i po prostu w związku z tym gwałtownie się nie ściemni. Oświetlenie i odblaski powinny więc być zamontowane na stałe – przytwierdzone mocno i same w sobie solidne, wyraźne, żeby faktycznie zapewnić bezpieczeństwo. Jak wybrać właściwe produkty tego rodzaju?

Jakie lampy do roweru?

Oświetlenie do roweru, jakie można w tej chwili zakupić, to przede wszystkim lampki LED oraz oświetlenie halogenowe. Wydaje się, że wersje LED są lepsze, ponieważ z jednej strony oferują o wiele więcej światła, a z drugiej są też energooszczędne. W związku z tym akumulatory wolniej się zużyją, co jest na pewno istotne dla każdego rowerzysty. Jednak jeśli ktoś posiada już lampę i jest to lampa halogenowa, nie musi jej od razu wymieniać. Ona także zapewni mu stosowne oświetlenie, a przy innej okazji i kolejnej wymianie może już wybrać lampkę LED.

lampki rowerowe

Jak wybrać lampki do roweru?

Zakup lampki do roweru jest dosyć trudny, jeśli chcemy znaleźć rzeczywiście najlepszą z najlepszych. Warto wziąć pod uwagę szczególnie 5 czynników:

  • moc oświetlenia
  • sposób zasilania
  • kolor oświetlenia
  • kąt świecenia
  • tryby świecenia

Jeśli chodzi o moc, wszystko wydaje się proste – im jest ona wyższa, tym lepiej, ponieważ po prostu jesteśmy lepiej widoczni i sami więcej widzimy. Zwykle moc jest podawana w lumenach, a im częściej jeździmy po ciemnych drogach, tym jaśniejsze światło musimy sobie zapewnić. Jeśli chodzi o sposób zasilania, do wyboru są baterie lub akumulator oraz – rzadziej – dynamo. Co do koloru i kąta świecenia, przednia lampa musi być biała lub żółta, a tylna czerwona. Kąt świecenia zaś powinien być jak najszerszy. Z kolei, jeśli chodzi o tryby świecenia, niektóre lampki posiadają je zróżnicowane. Nie jest konieczne kupowanie właśnie takich, aczkolwiek to ciekawy dodatek. Bardzo istotny jest również sposób montażu i jakość wykonania samej lampki – zwracajmy i na to uwagę w czasie wybierania produktu dla siebie.

Jak wybrać odblaski na koła?

Żeby zwiększyć swoją widoczność, należy nie tylko posiadać lampę przednią i tylną, lecz również odblaski na kołach. Powinny one mieć kolor żółty i warto, żeby było ich jak najwięcej – po kilka na każdym kole. Może niektórzy stwierdzą, że to zbędne, ale w ten sposób podnosimy swoje bezpieczeństwo. Jeśli nie ma odblasków na pedałach, można je również i tam zamontować.