single

BMX – jaki wybrać? Który będzie najlepszy?

Jazda na rowerze jest w wielu krajach niezwykle popularna. I chociaż w Polsce jeszcze wciąż zbyt mało osób wybiera rower jako środek transportu, to mimo wszystko sytuacja z roku na rok się poprawia. Coraz więcej osób spędza aktywnie swój wolny czas, wybierając się na wycieczki leśne czy górskie, albo też dociera do pracy właśnie na rowerze.

Żeby jednak jazda nim była wyłącznie przyjemnością i pozwoliła odczuwać wszystkie pozytywne skutki zdrowotne, jakie podobna aktywność fizyczna oferuje, należy posiadać rower odpowiedniej jakości. Na rynku dostępne są przeróżne modele, różniące się między sobą nie tylko kolorem czy wielkością, ale także innymi, szczególnymi cechami. Niektóre służą jedynie sportowcom albo ludziom, którzy pragną wykonywać rowerowe akrobacje, jakie czasem widzimy w telewizji czy Internecie. Sporą popularnością cieszy się na przykład model BMX! Czym dokładnie jest ten rower i jak wybrać najlepszy jego typ?

BMX – rower i sport

BMX to jednocześnie nazwa roweru, jak też rodzaju kolarstwa, które zostało zapoczątkowane jeszcze w latach 70’ XX wieku s Stanach Zjednoczonych. Jazda na takim rowerze nie jest przeznaczona dla amatorów, ponieważ jeździ się po specjalnych torach ziemnych z przeszkodami. Można wykonywać przeróżne akrobacje i ewolucje na rampie – dlatego typ roweru BMX jest idealnie dostosowany do potrzeb podobnych czynności. To rower wyczynowy, którym oczywiście możemy jeździć z powodzeniem po ulicach, ale który posiada również inne, ukryte zdolności. Jeśli zatem ktoś marzy o nauczeniu się kilku sztuczek, na pewno będzie zachwycony z jego posiadania!

rowerybmx zawody

BMX – jak wybrać najlepszy?

Rower typu BMX może zostać kupiony w profesjonalnym sklepie w wersji gotowej, jednak można również złożyć go samodzielnie. Ta druga opcja jest na pewno fascynująca, ale też trzeba posiadać odpowiednie umiejętności i wiedzę, żeby wykonać samodzielnie taki skomplikowany sprzęt sportowy. Dlatego warto zacząć od zakupu wersji gotowej, zapoznając się z czasem z poszczególnymi elementami, żeby w jakimś dalszym terminie przyszykować dla siebie coś specjalnego. Bez względu jednak na to z której opcji się skorzysta, przy wyborze roweru tego rodzaju należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów:

  • rama musi być idealnie dobrana do wzrostu rowerzysty
  • choć standardowe koła posiadają 20 cali, także powinno się je dopasować do wzrostu właściciela.

O co dokładnie chodzi i jak wszystko wymierzyć? Jeśli chodzi o ramę przyjmuje się, że na przykład przy wzroście powyżej 181 cm należy wybrać ramę 20,9-21,5 cali, a przy wzroście od 160 do 180 cm 20,2-20,75 cali. Jeśli zaś chodzi o koła, najlepiej jest sprawdzić w opisie produktu – zawsze podawane jest, dla jakiego wzrostu jest on polecany.