single

Jaki rower górski wybrać?

Polskie drogi nie cieszą się zbyt dobrą opinią wśród rowerzystów, ze względu na swój bardzo zły stan. Między innymi z tego powodu rowerem, który najlepiej się na nich sprawdza, jest rower górski.

Historia roweru górskiego

W 1933 roku powstał rower Schwinn Excelsior, który był niezwykle wytrzymały i posiadał bardzo grube opony. Był używany do jazdy w wyjątkowo trudnym terenie oraz do transportowania ciężkich pakunków. Jednak dopiero 50 lat później pojawiła się w użyciu nazwa: rower górski.

Kiedy w latach 70-tych XX wieku zakazano jazdy motocyklem po jednym ze wzgórz w USA, zdecydowano się na ulepszenie dobrze znanego już Excelsiora. Już w 1979 roku rozpoczęto produkcję nowoczesnych rowerów górskich, które obecnie cieszą się tak dużą popularnością.

Jak wybrać rower górski?

Najlepsze rowery górskie mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych, dlatego wybór odpowiedniego modelu jest bardzo istotny. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników, które mogą mieć znaczenie dla naszego komfortu jazdy. Dlatego też, poniżej udostępniamy kilka porad, które mogą pomóc nam w podjęciu tej decyzji.

Rower górski - męski czy damski?

Najprostsza decyzja to wybór pomiędzy rowerem męskim a damski. Różnią się one między sobą geometrią, siodełkami oraz innymi parametrami.

jaki rower górski wybrać

Jaką ramę wybrać?

To jaką rower ma ramę oraz geometrię wpływa na jego przeznaczenie. Jeśli planujemy uprawiać kolarstwo zjazdowe, nasz rower musi mieć agresywne kąty, spore skoki amortyzatorów oraz nisko ułożone siodełko. Z kolei rowery wykorzystywane w XC są znacznie bardziej uniwersalne i możemy je najczęściej spotkać na drogach. Posiadają one właściwą geometrię oraz niski skok, przez co sprawdzają się podczas jazdy po ulicach, ale też w górach. Natomiast rowery bardziej zaawansowane mają przednie i tylne amortyzatory, pozwalające na bardziej komfortową jazdę w terenie.

Rower górski a wzrost

Ważna w tym przypadku jest przede wszystkim długość nogi, mierzona od krocza do ziemi. Istotna jest także wielkość kół. W przypadku koła o rozmiarze 26 oraz 27,5 długość nogi mnożymy przez 0,57, aby otrzymać wyniki w centymetrach, albo przez 0,226 by rozmiar wyszedł w calach. Jeśli natomiast chodzi o koło w rozmiarze 29, dla centymetrów mnożymy długość przez 0,6, a dla cali przez 0,238.

Należy pamiętać, że możemy mieć nieco zbyt dużą lub mniejszą ramę, ale jeśli nie posiadamy zbyt dużego doświadczenia, lepiej jest stawiać na sprzęty, które są do nas dopasowane w kwestii rozmiarów.

Niestety, coraz więcej producentów korzysta z oznaczeń rozmiarów S, M, L itd. Aby upewnić się, że wybieramy dobrze dopasowany do nas model, sprawdźmy tabelę rozmiarów konkretnego producenta.

Rozmiar kół

Obecnie, stosowane są głównie, wspomniane już powyżej rozmiary kół w calach, czyli 26, 27,5 oraz 29 cali. Pierwszy z nich może być wykorzystywany przez osoby niskiego wzrostu. Cechuje je niższa masa, dobra zwrotność oraz większa dynamika. Natomiast koła 29 cali pozwalają osiągnąć większą prędkość na zjazdach i podjazdach, a także łatwiej dzięki nim pokonuje się dziury i wyboje.