single

Jak wybrać najlepszą kurtkę rowerową?

Dobra kurtka rowerowa to podstawa, jeśli mówimy o jesiennej garderobie rowerzysty. Z pozoru może się wydawać, że wystarczy zwykła jesienna kurtka, jednak w praktyce jest dużo inaczej. Kurtka rowerowa jest specjalnie zaprojektowana do pozycji, którą przyjmujemy na siodełku, nie krępuje ruchów i nie jest unoszona przez wiatr. Jaką kurtkę wybrać i dlaczego warto zainwestować?

Kurtka rowerowa – dlaczego warto po nią sięgnąć?

Osoby, które rzadko wychodzą na rower w brzydkiej pogodzie, mogą nie odczuwać potrzeby zakupu specjalistycznego ubioru. Jeśli jednak okazyjne wyjazdy do sklepu przeistoczą się w częste, kilkudziesięciokilometrowe wyjazdy, to każdy z pewnością doceni dobrze wykonaną odzież rowerową.

Kurtka rowerowa ma tę przewagę nad zwyczajną, że została zaprojektowana specjalnie do jazdy na rowerze i ma za zadanie spełnić wszystkie wymagania rowerzystów. Taki ubiór dobrze przylega do ciała, jest elastyczny, nie podwija się, nie jest podwiewany przez wiatr i nie krępuje ruchów, a także znakomicie odprowadza wilgoć na zewnątrz. Kurtki te są także dłuższe z tyłu, po to by dobrze ochronić plecy w momencie, gdy pochylamy się nad kierownicą.

kurtka na rower

Na co zwrócić uwagę przed kupnem kurtki na rower?

Dobra kurtka z pewnością posłuży użytkownikowi na kilka sezonów. Z tego powodu warto jest zainwestować trochę więcej, po to, by później mieć spokój. Przed zakupem kurtki należy odpowiedzieć sobie na parę podstawowych pytań, omawiamy je poniżej.

Jakie cechy kurtki rowerowej są szczególnie pożądane? W ofercie producentów spotkamy kurtki przeciwdeszczowe, wiatroszczelne, odblaskowe lub z dużą ilością kieszeni. Na jaką porę roku dobieramy kurtkę? Ciężko znaleźć jeden model, który sprawdzi się w każdych warunkach.

Jaka kurtka rowerowa na jesień? Tutaj sprawdzą się przede wszystkim kurtki przeciwdeszczowe, lekko podszyte warstwą ocieplającą. Świetnie sprawdzają się także kurtki softshell.

Jaka kurtka rowerowa na zimę? Tutaj wybór jest dużo trudniejszy, bo warunki atmosferyczne są dużo cięższe. Można postawić na ubiór warstwowy i wziąć ciepłą bluzę i lekką kurtkę, ub sięgnąć po grubą kurtkę, dedykowaną zimowej jeździe na rowerze. Najlepszym rozwiązaniem jednak, będzie stosowanie ubioru warstwowego.

Wybór optymalnej kurtki rowerowej nie jest taki prosty. Powinniśmy jeszcze zwrócić uwagę na dodatkowe kryteria, takie jak:

  • Cena - warto ustalić sobie limit kwoty, którą możemy przeznaczyć na zakup kurtki. W każdym przedziale cenowym znajdziemy coś dobrego.
  • Producent - Znani producenci wytwarzają zazwyczaj ubrania dobrej jakości. Warto więc sięgnąć po znanych i cenionych producentów.
  • Jakość wykonania i estetyka - Warto przyjrzeć się, czy na kurtce nie ma jakichś wad wykonawczych, a także wybrać taką, która nam się podoba.
  • Kurtka rowerowa powinna być wyposażona w odblaski i kieszonki.

Kurtka rowerowa to niezbędny element rowerowej garderoby. Z pewnością przyda się w trakcie przejażdżek podczas brzydkiej pogody.