single

Jakie koła do roweru wybrać?

Koło stanowi podstawowy element konstrukcji każdego roweru, zresztą nie tylko, bo generalnie większości środków transportu. Jego stan w bardzo dużym stopniu wpływ na bezpieczeństwo korzystania z pojazdu i komfort jazdy. Jak dobrze wybrać nowe koła?

Początkujący rowerzyści mogą łatwo zgubić się pośród niezwykle bogatego rynku rowerowych akcesoriów. Istnieje bardzo wiele modeli, kolekcji i odmian, które często stanowią zagadkę nawet dla doświadczonych cyklistów. Kiedyś ważny był jedynie rozmiar opony, dzisiaj te czasy poszły już w zapomnienie i musimy wybrać odpowiednią mieszankę gumy, markę czy rzeźbę bieżnika.

Zepsute koło - kupno czy naprawa?

Dylematem jest zazwyczaj to, czy jest sens naprawiać zepsute koło, czy lepiej od razu zdecydować się na zakup nowego. Oczywiście najczęściej naprawa jest znacznie tańsza, niż zakup nowego koła. Jeżeli nie jest uszkodzona tzw. obręcz koła, to można próbować naprawy, np. poprzez centrowanie, jednak czasami naprawy mogą okazać się skuteczne tylko na krótką metę.

Jak dobrać odpowiednie koło?

Dobór koła do roweru nie musi być jednak bardzo trudny, szczególnie jeśli zasięgniemy opinii specjalisty, który podpowie nam kluczowe parametry takie jak szerokość obręczy i średnicę koła oraz rodzaj napędu. Równie istotny jest wybór tzw. piasty, w zależności od rodzaju przerzutek (kaseta lub wolnobieg). Możliwe jest kupienie jedynie szprychy i obręczy, jednak należy pamiętać, że zaplatanie koła jest czynnością stosunkowo drogą i skomplikowaną.

koło rowerowe

Jakie koła do roweru MTB?

Jeżeli składamy samodzielnie rower z różnych dostępnych części, to możemy sami wybrać średnicę obręczy, w innych przypadkach wybieramy standardową średnicę. Jeszcze do niedawna koła do klasycznych rowerów górskich miały zawsze 26 cali, a rowery miejskie i trekkingowe 28 cali. Obecnie wybór w segmencie rowerów MTB jest spory – dostępne są aż 3 rozmiary obręczy.

Wybór rozmiaru ma oczywiście wpływ na wygląd roweru, ale nie tylko. 26 a 29 cali – to duża różnica w jakości jazdy. Dlatego wybierając dany rozmiar warto zastanowić się, w jakich warunkach i do jakiego rodzaju jazdy najczęściej będziemy korzystać z roweru. Koła 26-calowe wciąż są bardzo popularne, jednak nowy trend to te o średnicy 27,5 lub 29 cali. Większa koła dają możliwość szybszej jazdy po stromych odcinkach, jednak gorsza zwrotność i dynamika. Pośredni wybór to średnica 27,5 cala.

Jakie koła do roweru miejskiego?

Rower miejski – tutaj wybór jest pomiędzy 26 a 28 cali, mniejsza jest różnica w jakości jazdy, więc możemy wybrać według wyglądu i rozmiaru roweru oraz rowerzysty. Mniejsze koła są lepsze dla niższych osób, a te większe pozwalają na łatwiejsze pokonywanie krawężników i poprzecznych przeszkód.

Jakie koła do roweru szosowego?

Tutaj sprawdzą się głównie koła o średnicy 28 cali, ponieważ posiadają najlepsze właściwości jezdne, pozwalające na utrzymanie stabilnej pozycji nawet przy bardziej szybkiej jeździe, przy niewielkim nakładzie energii.