single

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze?

Wspólne, rodzinne wyprawy rowerowe to ogromna przyjemność, dlatego warto jak najszybciej nauczyć nasze dzieci jazdy na rowerze. Dziecko powinno mieć około 5-6 lat, aby mogło nauczyć się jazdy na typowym rowerze, jednak wielu rodziców już wcześniej podejmuje takie starania.

Przede wszystkim, musimy oswoić naszą pociechę z rowerem, aby mogło się przekonać, że jazda na nim jest ogromną przyjemnością. Możemy go sadzać na siodełku czy bagażniku, gdy rower jest unieruchomiony, lub pokazać dziecku kolorowe modele rowerów w katalogach. Jest niemal pewne, że będzie ono szybko chciało się nauczyć sztuki jeżdżenia na rowerze.

Od czego zacząć?

Pierwszy rowerek dla naszego dziecka powinien być wyposażony w boczne kółka. Są one niezwykle przydatne na początkowym etapie nauki, gdyż zapewniają dziecku bezpieczeństwo i dają mu większą pewność siebie. Takie rowerki dziecięce w wielu rozmiarach znajdziemy na sklep-presto.pl

Jaki rowerek wybrać?

Rower powinien przede wszystkim podobać się dziecku. Dlatego stawiajmy na dopasowanie go do zainteresowań malucha. Dziewczynki z pewnością ucieszą się z różowych modeli z koszyczkami, natomiast chłopcy z rowerów z ulubionymi superbohaterami czy mnóstwem światełek. Dobrze, jeśli taki rowerek będzie miał prowadnik, który przydaje się rodzicom.

Dla dzieci, które mają 3-4 lata, można kupić rowerek trójkołowy, ale lepszą inwestycją są modele z kółkami bocznymi. Można je później odpiąć oraz podnieść do góry kierownicę i siodełko, dzięki czemu rower będzie służył maluchowi przez dłuższy czas. Lepiej także wybrać model z hamulcami w pedałach, gdyż dzięki temu łatwiej nauczy się jak poprawnie hamować.

nauka jazdy na rowerze

Najlepsze miejsce do jazdy

Teren, na którym będziemy uczyć dziecko jazdy na rowerze musi być bezpieczny. Omijamy zatem ruchliwe ulice, beton, szutrowe drogi czy kostkę brukową. Pierwsze próby jazdy, warto podejmować na nawierzchni trawiastej, gdyż nawet jak dziecko się przewróci, niebezpieczeństwo doznania urazu będzie mniejsze.

Jak zabezpieczyć dziecko?

Zabezpieczeniem dla dziecka może być sam ubiór. Bluza, grubsze spodnie oraz kryte buty będą najbardziej stosowne, dlatego niezbyt ciepły dzień, jest najlepszym wyborem na pierwsze lekcje. Konieczne należy także zaopatrzyć dziecko w kask oraz ochraniacze.

Nauka jazdy

Pod żadnym pozorem nie możemy zmuszać dziecka do jazdy, gdy się boi lub jest zmęczone. W ten sposób możemy je jedynie zniechęcić.

Na początku upewnijmy się, że siodełko i kierownica są odpowiednio ustawione, tak by maluch mógł do nich swobodnie dosięgać. Przed podjęciem prób jazdy należy też wytłumaczyć dziecku jak się pedałuje, skręca i hamuje. Kiedy maluch usiądzie na rowerku, delikatnie go popychamy, cały czas trzymając za pchacz. Rowerek należy pchać bardzo wolno, zachęcając dziecko do kręcenia pedałami. Musimy także cały czas zapewniać dziecko o tym, że je trzymamy, dając mu poczucie bezpieczeństwa. Oczywiście początkowo, będziemy musieli się sporo nagimnastykować, biegnąc za rowerkiem. Po jakimś czasie jednak, gdy dziecko nabierze więcej pewności i będzie utrzymywać równowagę, zacznie jeździć samodzielnie.