single

Pedały rowerowe – które wybrać? Jakie są rodzaje?

Pedały to bardzo ważny element każdego roweru. To dzięki tym elementom rower może się poruszać. Z reguły rowery posiadają pedały platformowe, a więc pedały, w przypadku których platforma nałożona jest na łożyskową oś. To pedały uniwersalne, które dobrze sprawdzają się w przypadku amatorów.

Rodzaje pedałów rowerowych

  • Pedały platformowe

Pedały z platformą przymocowane są do osi łożyskowej. To najpopularniejszy rodzaj pedałów. Zbudowane mogą być z tworzywa sztucznego lub metalu. Często są ząbkowane, aby zapewnić im odpowiednią przyczepność. Dzięki temu można na nich jeździć w każdego rodzaju butach. Takie pedały nie sprawdzają się jednak podczas jazdy profesjonalnej, bo ruch generowany jest tylko na skutek naciskania pedałów.

  • Pedały rowerowe z noskami

To pedały przeznaczone dla profesjonalistów. Zadaniem nosków jest przytrzymywanie stóp na pedałach, co pozwala na wykorzystywanie większej ilości energii.

  • Pedały z kolcami

To pedały posiadające wystające elementy, których zadaniem jest zwiększenie przyczepności.

  • Pedały zatrzaskowe

Pedały tego rodzaju pozwalają na zamocowanie butów. W sytuacji, gdy stopy są przytwierdzone do pedałów na stałe efektywność rowerzysty jest o wiele większa. Rowerzysta może wówczas naciskać pedały i ciągnąć je w górę. Takie pedały dobrze sprawdzają się podczas jazdy na nierównym terenie. Gdy pojawia się zagrożenie, pedały te można szybko wypiąć jednym ruchem.

pedał do roweru

Pedały do roweru - jakie wybrać?

Na samym starcie należy zastanowić się jaki jest cel i miejsce jazdy na rowerze. Jeśli na rowerze jeździ się tylko amatorsko w zupełności powinny sprawdzić się klasyczne pedały platformowe. Aby zwiększyć efektywność swojej jazdy warto postawić na pedały z noskami czy kolcami. Pedały z zatrzaskami to propozycja dla zawodowców. Podczas zmiany pedałów warto przy tym zwrócić uwagę na gwint znajdujący się w rowerze. Pedały rowerowe dziecięce mają konstrukcję karbowaną. Wówczas stopy dziecka nie zsuwają się z nich.

Ponadto warto zwrócić uwagę na rozmiar noszonego na co dzień obuwia. Im większa jest stopa, tym powinny być większe również same pedały. Dobrze wykonane pedały powinny mieć dobre łożysko maszynowe. Warto więcej zainwestować w pedały, które pozwolą na komfortową i bezpieczną jazdę. Słabej jakości plastikowe pedały szybko się ścierają. Z oczywistych względów trzeba je więc dość często wymieniać na nowe.

Pedały rowerowe – jaki gwint wybrać?

Obecnie zdecydowanie najpopularniejszym typem gwintu jest 9/16. Dostępne są ponadto pedały na cienkim gwincie 1/2, które spotkać można w rowerach dla dzieci. Co jednak jeśli nie wiadomo jaki gwint znajduje się w danym rowerze? Wówczas można posłużyć się suwmiarką. Gwinty 1/2 pasują na otwór w korbie około 11,5 cm, a gwint 9/16 na około 13 mm.